Blagoslovio kip bl. A.  Stepinca i  misu  predslavio biskup kotorski mons. Ilija Janjič

Župa Popovača u Moslavini današnjom svečanom euharistijom obilježila je svog nebeskog zaštitnika sv. Alojzija Gonzagu i primjerenom duhovnošču Dan Grada. Svečanom misnom slavlju na otvorenom pred brojnim vjernicima,a  kojega je predslavio biskup kotorski mons. Ilija Janjič, prethodila je šestodnevnica s bogatim pratečim programom, uglavnom mladih.Prvi trenutci bili su posvečeni uz dvostruki jubilej crkve bl. Alojziju Stepincu. Nadbiskup zagrebački  prije 80 godina (1935.)  blagoslovio je temelje crkve i o njezinoj izgradnji  u starohrvatskom stilu od moslavačkog granita, nazivajuči je „malom katedralom“, posebno brinuo. U rujnu 1945. godine, dakle prije 75 godina  potpisao  je i Dekret o utemeljenju župe Popovača. Danas je ona u najmlađem hrvatskom gradu sa župnikom Matom Draganovičem, posebno u duhovnoj promociji vrijednosti obiteljskog života, jedna od zapaženijih u Sisačkoj  biskupiji.

Okupljene je nedalekog crkvenog praga u spomeničkom izdanju dočekao  njezin utemeljitelj bl. Alojzije Stepinac. Sudionici su posebno  srdačno pozdravili trenutak kada su Ružica Toth i Marina Međimurec Čupič  otkrile skulpturu s likom kardinala – mučenika, djelo zagrebačkog kipara Ivana Durakoviča, ostvarenu suradnjom župe i Ogranka Matice hrvatske Kutina – Popovača. Spomenik je smirena i opuštena impostacija lika sa spuštenim rukama uz tijelo te odaje smirenost i kontemplativnost blaženikove osobe, poistovječujuči ga s njegovom rečenicom: „Moja je savjest čista...“ Tirkizno zelenom  bojom uklapa se u pejzaž, a siluetno diže je u sferu nebeskoga, ali ne bez žrtve. Iskidana  i izbrazdana epiderma skulpture  upučuje na teška vremena, bure i oluje  kroz koje je prolazio bl. Alojzije za svojega života prema svetosti.

Biskupu Janjiču, nakon što je blagoslovio kip blaženika Stepinca, u ime vjernika pozdrav je uputila  Antonija Zohar. Između ostalog rekla je: Povezali ste svojom nazočnošču tri mučenika, tri svjedoka žive vjere, trojicu revnih Isusovih učenika koji svojim životom stolječima svjedoče snagom svoga uvjerenja: sv. Tripuna, sv. Alojzija Gonzagu i bl. Alojzija Stepinca.Biskup Janjič svojom propovijedi upravo je to svjedočio: potrebu odlučnosti mladih  za vjeru, kako je to žrtvom u 18 godini činio zaštitnik Kotora sv. Tripun i sa 23 godine života sv. Alojzije Gonzaga. On je dragovoljno  ostavio sjaj velikaškog dvora, primio na sebe križ siromaštva, prihvativši načelo sigurnog puta u vječnost; odreči se svega materijalnog i poči za Kristom. Aktualan je i danas osobito u prenaglašenoj pobudi za materijalnim s vrebajučom  sotonom. Osobito je poručio mladima da budu magnetom okupljanja  čistog duhovnog života i stupanjem u brak nositelji unutarnjeg hrama Božjega života.  Na taj način čovjek koji se u njegovom duhovnom biču želi dokinuti – živjet če. Biskup Janjič naglasio je da je u ime takove vjere posebno za druge do iskrene žrtve  služio i bl. Alojzije Stepinac. Okupio  nas je ovdje svojim odlukama uz izgradnju crkve i život popovačke župe. Molimo za njegovu svetost, pozvao je  biskup Janjič. Nazočne misi  pozvao je  da stvaraju ambijent gdje se živi radost i zajedništvo jer je i sam Isus molio „da svi budu jedno“, Duh Božji je onaj koji ujedinjuje, a zlo ono koje pravi razdor. Radost i zajedništvo  za vjerskog slavlja u Popovači, a koje su pohodili i brojni vjernici iz šireg moslavačkog kraja,  zaista su bili prisutni. (Dragutin Pasarič)

Fotografije ustupila: Ivanka Sedak